Separacja a rozwód

Wielu klientów zadaje mi pytanie jakie są istotne różnice pomiędzy rozwodem, a separacją. Procedura składania pozwu o separację jest zbliżona do procedury składania pozwu rozwodowego, a z tą jednak istotną różnicą, iż sprawa o separację może być złożona również jako wspólny wniosek, gdy obie strony są zgodne co do separacji i jej warunków oraz wyrażają na nią zgodę. Wtedy obie strony wspólnie podpisują się pod wnioskiem o separację.

Przede wszystkim wskazać należy, że na separację można się zdecydować w sytuacji, gdy masz widoki na to, aby powrócić do współmałżonka. Jeśli masz być może jedynie przejściowe problemy w małżeństwie, separacja jest dobrym wyjściem. Pozwoli Ci na ponowne ułożenie spraw małżeńskich oraz być może na powrót do małżonka. Skutki separacji są niemalże identyczne jak skutki rozwodu: pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, dziecko urodzone w trakcie separacji nie będzie pochodziło z małżeństwa stron. Nadto ustalane są te same kwestie co podczas rozwodu: kto wykonuje władzę rodzicielską, uregulowane są kontakty drugiego rodzica z dzieckiem bądź dziećmi stron, a także zasądzane alimenty na rzecz dzieci. W trakcie separacji małżeństwo trwa jednak w sposób formalny i nie można zawrzeć ponownego związku małżeńskiego. Nie jest również możliwym powrót do nazwiska panieńskiego.

Rozwód natomiast kończy małżeństwo w sposób definitywny. Jest to jedyne rozwiązanie jeśli nie widzisz żadnych widoków na powrót do małżonka lub gdy na przykład chcesz zawrzeć nowy związek małżeński. Aby Sąd mógł orzec rozwód pomiędzy małżonkami musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, podczas gdy dla separacji wystarczający jest jedynie zupełny rozkład pożycia.

Aby podjąć właściwą decyzję w sprawie tego, czy zdecydować się w danej sytuacji na rozwód czy separację, najlepiej zdecydować się na zaciągnięcie porady u specjalisty (adwokat od spraw rodzinnych), który wyczerpująco wyjaśni Tobie wyżej wskazane kwestie w odniesieniu do Twojej indywidualnej sprawy. Koniecznym jest jednak, abyś przed zgłoszeniem się do radcy prawnego sam odpowiedział sobie na następujące pytania: czy istnieją widoki na ratowanie małżeństwa? Czy chcę powrócić do małżonka? Czy rozwód nie zaszkodzi dobru wspólnych małoletnich dzieci? Jak pragnę sobie ułożyć życie po rozwodzie? Czy możliwym jest uzgodnienie z współmałżonkiem kwestii majątkowych? Skorzystaj z pomocy prawnika (prawnik od spraw rodzinnych), który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję – czy zdecydować się w danej sytuacji na rozwód czy separację.